Įkvėpti pirmi padėti krizėje

Graži užsimezgusi draugystė: negalią turintis 15-metis ir jį lankantis 5 vaikų tėtis sukūrė ypatingą ryšį

2023-02-20 • Naujienos

Per vieną dieną svetimas žmogus – tapo draugu

Martynas gyvena didelėje šeimoje: su tėvais, jaunėliu 9-mečiu broliu ir seneliais. Martynas – labai noriai bendraujantis, aktyvus, labai tvarkingas ir kūrybingas paauglys, mėgstantis šokti, dainuoti, vaidinti, piešti ir labai mėgsta, kai jam skaito knygas. Pats Martynas skaičiuoti ir skaityti nemoka, taip pat turi orientacijos aplinkoje sunkumų, todėl negalima jo palikti vieno, jam yra reikalinga nuolatinė suaugusiųjų priežiūra.

Martyno tėvai pasakoja, kad sūnų prižiūri pakaitomis su seneliais. Mama Ivona sako, kad kai turi daug pagalbos rankų, visos bėdos yra paprastesnės. „Iki savanorio Vaidoto atsiradimo, su Martynu galėdavome palikti tik šeimos narius, tačiau dabar ramia širdimi paliekame Martyną su Vaidotu vienus ir žinome, kad sūnus gerai praleis laiką ir juo bus tinkamai pasirūpinta“, – sako Martyno mama.

Apie Lietuvos Raudonojo Kryžiaus „Stiprios šeimos“ programą mama Ivona sužinojo suaugusiųjų dienos centre „Šviesa“, kuriame dirba. „Užpildžius dalyvavimo anketą, nuoširdžiai nieko nesitikėjau, nes daug apie programą nesidomėjau, žinojau tik, kad pas mus apsilankys savanoris. Kai pasakiau šeimos nariams, kad užpildžiau anketą, mano mama reagavo labai skeptiškai.

Vyresniems žmonėms yra sunku suprasti savanorystę. Jai buvo nesuprantama, kam reikia, kad ateitų dar vienas svetimas žmogus, kai mes, namuose būdami 4 suaugę žmonės, puikiai pakeičiame vieni kitus ir rūpinamės Martynu. Bandžiau mamai paaiškinti, tačiau ji suprato tik tada, kai pas mus pradėjo lankytis savanoris Vaidotas“, – pasakoja Ivona.

Martyno tėtis Genadijus prisipažįsta, kad jam buvo šiek tiek baugu ar svetimas žmogus gebės atrasti su Martynu bendrą kalbą. Tėvai pasakoja, kad Martynas neturi bendraamžių draugų, neturinčių jokios negalios. Jo draugai – arba taip pat negalią turintys žmonės, kuriuos sūnus sutinka sanatorijose, specialioje mokykloje, arba jaunesni vaikai, pavyzdžiui, brolio Jono draugai, maždaug 8-9 metų vaikai.

Todėl visa šeima nuoširdžiai džiaugiasi savanorio Vaidoto atsiradimu Martyno gyvenime. „Kai prieš maždaug pusmetį pirmą kartą pas mus apsilankė savanoris Vaidotas, Martynui jis patiko iš karto. Vaidotas dvelkė patikimumu, tiesiog jauti, kaip pozityviai tas žmogus nuteikia. Aš labiau bijojau ne dėl to, ar Martynas ras bendrą kalbą su savanoriu, bet dėl to, ar savanoris neišsigąs Martyno, nes jis yra ypatingas vaikas ir, kaip mes sakome, mūsų sūnus kartais „išskrenda į savo kosmosą“, todėl bijojau ar savanoris to Martyno „kosmoso“ neišsigąs“, – pasakoja mama Ivona.

Tėvai sako, kad Martynas vis klausinėja, kada pas jį ateis Vaidotas. „Kartu mes einame į lauką pasivaikščioti, pamėtyti kamuolio, jei blogas oras – važiuojame į kino teatrą, o paskui – mėsainių ir kolos“, – apie veiklas su savanoriu entuziastingai pasakoja pats Martynas.

„Susitikimų metu tai būna jųdviejų laikas, Vaidotas jam skaito knygas, kartu žaidžia stalo žaidimus. Kartais į susitikimus su Martynu 5 vaikų tėtis Vaidas atsiveža ir vieną savo atžalų. Ir Martynas, ir mes tuo visada džiaugiamės, labai skatiname sūnaus bendravimą su įvairaus amžiaus žmonėmis“, – papildo mama Ivona.

Nauji įspūdžiai sūnui – patirtys tėvams

Nors Martynas nemoka skaityti, tačiau moka kalbėti 3 kalbomis: lietuvių, lenkų ir rusų. Namuose šeimos nariai tarpusavyje kalba lenkiškai, su kitais žmonėmis – lietuviškai, o rusų kalbą Martynas išmoko žiūrėdamas televiziją. „Įdėjome daug pastangų, kad Martynas būtų kiek įmanoma savarankiškesnis. Svarbu yra taisyklės, ritmas, tačiau dabar Martynui labai didelė motyvacija yra ir brolis. Juokiamės, kad brolis Jonas užaugęs bus socialinis darbuotojas. Tie vaikai, kurių šeimoje yra negalią turintis brolis ar sesuo – užauga greičiau.

Mūsų Jonas savo branda neatitinka 9-mečio vaiko, jis daug labiau subrendęs, nei kiti jo bendraamžiai. Jaunėlis labai gerai jaučia, kada reikia nusileisti Martynui, puikiai identifikuoja socialines situacijas, moka susikalbėti su broliu taip, kad neišprovokuotų neigiamų reakcijų, nepageidaujamų emocijų, pykčio. Tie vaikai auga kitokie gerąja prasme“, – pasakoja tėvai.

Šiais metais pajūryje Martynas su broliu šokinėjo ant batuto, pririštas gumomis. Mama Ivona pasakoja, kad nors sūnui 15 metų, jis tai darė pirmą kartą ir jo įspūdžiai, emocijos, naujos patirtys – išmoko ir atneša tam tikros patirties ir tėvams: „Anksčiau šokinėti su gumomis aš Martynui niekada neleidau, nes man atrodydavo pavojinga, bijojau, kas bus, jei jis bus ore ir jį ištiks epilepsijos priepuolis arba labai išsigąs. Tačiau atsitiko taip, kad jaunėlis užsimanė pašokinėti – žinoma, man net nekilo dvejonių, iškart leidau. Tada Martynas man sako: „mama, aš irgi noriu“. Iš karto pasakiau ne, bet tada Martynas paklausė manęs, kodėl jis negali? Ir kai iš tiesų nesugalvojau priežasties, kodėl jam negalima – sutikau.

Martynas nesupranta, kad turi negalią, jis tik žino, kad jam skauda koją ar kad reikia operacijos, bet mes niekada nepabrėžiame, kad jis turi negalią ir dėl to kažko negali daryti. Kai Martynas šokinėjo ant batuto, mano akys buvo pilnos ašarų, nes aš mačiau tas tyras jo emocijas. Martynas yra labai emocingas, atviras, nuoširdus, jis nemoka meluoti, todėl ir jo įspūdžiai visada būna labai tikri. Kai šokinėjo ant batuto, pakilęs į viršų jis šaukė: „Pažiūrėkit, aš paukštis! Aš skrendu!”. Šioje situacijoje „perlipti per save“ reikėjo ne jam, o man. Su sūnumi išmokstame labai daug naujo“.

Su specialių poreikiu vaiku – dirbti reikia kiekvieną dieną

Martyno tėvai prisipažįsta, kad auginti negalią turintį vaiką iš tiesų yra iššūkis – kartais būna sunku suprasti sūnų ir jo poreikius, kartais pavargsti nuolatos motyvuoti vaiką, kad pasiektum norimų rezultatų ir visada pirmiausia galvoji ne apie save, o apie vaiką.

„Sunku išgyventi dideles sūnaus nuotaikų kaitas. Būna, kad man tikrai pritrūksta kantrybės, kai Martynas atsikalbinėja. Žmona visada sako, kad jei pristinga kantrybės – išeičiau ir grįžčiau nusiraminęs“, – pasakoja tėtis Genadijus.

Gimus Martynui, mamai Ivonai teko pamiršti savo grafikos dizainerės darbą reklamos srityje, nes daktarų prognozės buvo baisios: sūnus ir nevaikščios, ir nekalbės. Tėvai pasakoja, kad net neįsivaizdavo, kas jų laukia, kaip viskas bus toliau ir koks bus jų sūnus. „Visa mūsų šeima įdėjo labai daug darbo į tai, kad Martynas taptų toks, koks yra šiandien“, – pripažįsta tėvai.

Mama Ivona pasakoja, kad didelio palaikymo ir pagalbos sulaukė ne tik iš šeimos, bet ir kitų aplinkinių – kitų mamų, su kuriomis susipažino sanatorijose, ligoninėse, taip pat ir darbuotojų mokykloje: „Praktiniai patarimai iš kitų mamų, auginančių vaikus su negalia arba su tokiais žmonėmis dirbančių žmonių – labai vertingi.

Reikia suprasti, kad su specialių poreikių vaiku yra nuolatinis darbas. Kiekvieną dieną. Ir labai daug kas priklauso nuo tavo paties požiūrio – ar tu matysi vaiką su negalią ir galvosi, kad jis negali nieko, ar tu vis dėlto būsi užsispyręs ir sieksi, kad jis galėtų daugiau“.

Tėvai sako, kad kiekvieno žmogaus indėlis į laiką su Martynu jiems yra labai svarbus. Mama Ivona pasakoja, kad darbe jai pastaruoju metu yra labai užimtas metas ir vieną tokių sunkių dienų, netikėtai gavo savanorio Vaidoto žinutę su prašymu atsiųsti tikslų jų namų adresą. Ivona sako, kad neturėjo laiko iš karto paskaityti visos žinutės, nesuprato, kam Vaidotui reikalingas adresas.

Vėliau Ivona atsidarė žinutę, kurioje Vaidotas rašo: „Atsiųskite tikslų savo adresą. Esu komandiruotėje Amerikoje, nepasimatysime iki mėnesio galo, todėl labai tikiuosi, kad atvirutė Martyną pasieks greičiau, nei kad mums pavyks susitikti“. „Iš karto širdy pasidarė gera. Tokia žinutė labai daug pasako ir apie patį savanorį, ir apie ryšį, kurį jiems su Martynu pavyko sukurti. Labai tikimės ir linkime, kad „Stiprios šeimos“ programa gyvuotų ilgai ilgai. Mums labai pasisekė, kad esame jos dalimi“, – džiaugiasi Martyno tėvai.

Naujienos

Panašios naujienos

Naujienos

Svarbi informacija ukrainiečiams dėl finansinės paramos

Стартує чергова програма грошової підтримки, під час якої можуть отримати фінансову підтримку cім'ї, які виховують 3 і більше дітей; oсоби віком від 65 років; люди з обмеженими можливостями. / Startuoja dar viena paramos pinigais programa, kurios metu finansinę paramą gaus šeimos, auginančios 3 ir daugiau vaikų; 65 metų ir vyresni asmenys; žmonės, turintys negalią.

Naujienos

Lietuvos Raudonasis Kryžius IEŠKO PRAKTIKANTO-DUOMENŲ ANALITIKO!

Ieškome žmogaus, turinčio didelį apetitą mokymuisi ir kuriam Excel programa kelia ne baimę, bet malonumą! Jei duomenis analizuoji geriau, nei viešas intrigas – MUMS TAVĘS REIKIA!

Naujienos

Prevenciniai renginiai senjorams, kaip apsisaugoti nuo karščio

Naujienos

Didžiuojamės ir sveikiname ilgametę mūsų darbuotoją

Didžiuojamės ir sveikiname ilgametę mūsų darbuotoją, Pirmosios pagalbos programos Mokymų koordinatorę Nijolę Čiūtienę, kuriai vakar buvo įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius! Dėkojame už jūsų profesionalumą, nepriekaištingą darbą ir atsidavimą LRK misijai!

Naujienos

Pabėgėlis iš Sirijos: „Gyvenimas Lietuvoje yra puikus. Čia jaučiamės pilnaverčiai visuomenės nariai“

Eyadas Alali – pabėgėlis iš Sirijos, su šeima per Baltarusiją į Lietuvą atvykęs 2021 metais ir patekęs į pabėgėlių stovyklą, šiandien kartu su žmona ir dviem mažamečiais vaikais turi leidimą gyventi Lietuvoje, dirba mėgstamą darbą ir sėkmingai integruojasi šalyje. „Niekur iš Lietuvos išvykti nenorime. Mano mažoji dukra nuo rudens eis į lietuvišką darželį, vyresnėlis jau eis į pirmą klasę, abu su žmona mokomės lietuvių kalbos, turiu mėgstamą darbą – gyvenimas mums čia tikrai patinka“, – pasakoja Eyadas Alali. Jis profesionalus virtuvės šefas, todėl džiaugiasi darbą gavęs rytietiškoje kepykloje, kurios savininkas – jordanietis Moutasemas Alazzamas, į darbą priimantis tik pabėgėlius.

Naujienos

Gaisro rizikai sumažinti – savanorių vizitai gyventojų namuose

Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) vykdo iniciatyvas „Padėk artimui“ ir „Saugūs namai“, kurių metu individualiuose gyvenamuosiuose būstuose lankomi pažeidžiamose grupėse esantys asmenys tam, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta gaisro rizika namuose.

Naujienos

Visuomenė buvo pakviesta aukoti nuo susprogdintos hidroelektrinės nukentėjusiems ukrainiečiams

Birželio 6 d. naktį ginkluotosios rusų pajėgos susprogdino Ukrainos Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri pažeista kritiškai ir nebegali sulaikyti vandens srauto. Pasaulį apskriejo širdį veriantys vaizdai – skęstantys gyvūnai, besigelbėjantys žmonės. Tam, kad būtų suteikta efektyvi humanitarinė pagalba nukentėjusiems ir sėkmingai evakuoti pavojuje esantys žmonės, reikalinga MŪSŲ VISŲ PAGALBA, todėl visuomenė buvo pakviesta aukoti pinigus ir padėti nukentėjusiems.

Naujienos

Paskelbta 2022 m. ataskaita

Naujienos

Lietuvos Raudonasis Kryžius Ukrainos karo pabėgėliams skirs 130 Eur/mėn. vertės paramą

LT 📢 Nuo kovo 13 d. Lietuvos Raudonasis Kryžius Ukrainos karo pabėgėliams skirs 130 Eur/mėn. vertės 3 mėnesių paramą. Lietuvos Raudonasis Kryžius teiks FINANSINĘ paramą SENJORAMS ir/arba NEGALIĄ TURINTIEMS Ukrainos karo pabėgėliams tiesiai į jų banko sąskaitas, taip suteikiant galimybę krizės paliestiems žmonėms patenkinti būtiniausius kasdienius poreikius. UA 📢 З 13 березня Литовський Червоний Хрест виділятиме 130 євро/місяць біженцям української війни. Підтримка триває 3 місяці. Литовський Червоний Хрест надаватиме ФІНАНСОВУ підтримку ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ та/або ІНВАЛІДАМ українським біженцям війни безпосередньо на їхні банківські рахунки, таким чином дозволяючи людям, які постраждали від кризи, задовольнити свої основні щоденні потреби.

Visi naujienos
Tapk mūsų rėmėju arba savanoriu!
Prisidėti prie pagalbos kitiems, gali aukodamas pinigus arba darydamas gerus darbus savomis rankomis – tavo, kaip rėmėjo arba savanorio pagalba, mums labai svarbi.

Darbo laikas
I-V 08:30-17:30

Įmonės kodas: 190679146
Sąskaita: SEB bankas LT277044060000908211

© Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija

Privatumo politika Slapukų politika Aukojimo sąlygos Pirkimo taisyklės