Įkvėpti pirmi padėti krizėje

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai: „Krizės supurto mūsų visuomenę“

2023-02-20 • Naujienos

Nors PN programa Lietuvoje gyvuoja beveik 2 metus, Pasirengimo ekstremalioms situacijoms (PES) savanorių būriai LRK atsirado dar prieš dešimtmetį Visagine. Tik tuomet jie vadinosi Paieškos ir gelbėjimo būriais. „Kaip ir prieš 10 metų, taip ir dabar mūsų savanoriai skuba į pagalbą specialiosioms tarnyboms ar institucijoms žmogui pasiklydus miške, Lietuvą užplūdus migrantams ar pabėgėliams. Štai rudens pradžioje kartu su kinologais, gelbėjimo tarnybų atstovais ir savanoriais Panevėžyje, Žaliojoje girioje, ieškojome pasiklydusios močiutės.

Savanoriai sako, kad ši paieška jiems buvo įsimintina dėl visuomenės požiūrio ir parodyto ypatingo rūpesčio – gelbėjimo operacijoje dalyvavo ne tik PES savanoriai, gelbėjimo tarnybos, bet ir spontaniniai savanoriai, kurie taip pat į mišką mums vežė užkandžius ir arbatą. Be to, vietinė bendruomenė parodė solidarumą ir nuolat palaikė ryšius, dalinosi informacija su kitais. Tik mūsų visų bendro susitelkimo dėka trečią gelbėjimo užduoties dieną močiutė buvo rasta ir gelbėjimo operacija užbaigta sėkmingai“, – pasakoja E.U.Sakalauskaitė.

Ji džiaugiasi, jog didžiausias programos ir būrių augimas įvyko per pastaruosius pusantrų metų. „Dėl pastarųjų metų įvykių iš 40 savanorių 2021 m. vasarą, užaugome iki 200 šiandien. Kartu augo ne tik savanorių skaičius, bet ir galimybės juos apmokyti, aprūpinti, koordinuoti, įveiklinti bei motyvuoti. Tikiu, kad tokių programų dėka pamažu visuomenėje užauginsime kartą, kuriai savanorystė bus ne žygdarbis ar vienkartinė iniciatyva, o reguliari veikla, vienas iš būdų atlikti pilietinę pareigą ir padėti kitiems žmonėms. Krizės ir ekstremalios situacijos mus supurto, tuomet pasidarome tolerantiškesni, empatiškesni mus supančiai aplinkai, susivienijame bendram tikslui, ieškome kaip galėtume būti naudingi. Manau, jog iš esmės svarbu ugdyti reguliarios savanorystės tradiciją kaip ir aukojimą šioms veikloms skatinant prenumeruoti gerumą nuolat, o ne tik susidūrus su nelaimėmis“, – sako PN programos vadovė.

Pagalba krizėje ir netikėtos užduotys

Anot LRK savanorio Karolio Jurkevičiaus, PN savanorystę sudaro dvi svarbios fazės – pasirengimas realioms situacijoms ir, prireikus, reagavimas į jas. Pirmiausia savanoriai daug mokosi, jog būtų pasirengę teikti pirmąją medicininę, organizacinę pagalbą, būti pirmose gretose nutikus ekstremalioms situacijoms.

O tuomet ateina laikas veikti, todėl, vos prasidėjus karui Ukrainoje, Karolis dviem savaitėms atidėjo visus savo darbus ir laiką skyrė tik savanorystei. „Reikėjo daug pagalbos įkūrinėjant pagalbos centrus, koordinuojant pamainas, teikiant emocinę ir humanitarinę pagalbą ukrainiečiams. Tad ir migravau po Lietuvą: iš pradžių buvau Alytuje, tada Kaune, vėliau Vilniuje – visur, kur tuo metu labiausiai reikėjo pagalbos. Visada liksiu dėkingas savo pagrindinio darbo kolegoms, kurie suprato situacijos rimtumą, savanorystės svarbą ir be problemų pavadavo mane darbe“, – pasakoja K.Jurkevičius.

Tačiau jis teigia, kad kartais būnant savanoriu tenka atlikti ir tokias užduotis, kurių savanorystės metu niekas nesitikėtų. Pavyzdžiui, traukti katiną iš sienos. „Neturintys kur prisiglausti ukrainiečiai likdavo nakvoti pabėgėlių pagalbos centre. Gerai prisimenu naktį, kai visi jau buvo sumigę, tik vienos šeimos išsigandęs kačiukas niekaip nenustojo kniaukti. Tiek streso patyręs, šimtus kilometrų nuo namų išvežtas katinėlis vis nenurimo, trukdė kitiems miegoti, tad juo besirūpinanti mergaitė jį išnešė iš patalpos.

Mažoji ukrainietė katiną nusinešė į centro valgyklą ir paleido. O tas, nieko nelaukęs, spruko į vienintelę skylę, likusią sienoje po nebaigtų remontų. Kaip tik mes jo iš ten neviliojom – ir kumpiu, ir žaislais, jau galvojome, kad teks pjauti sieną, tačiau šiaip ne taip pavyko iš ten iškrapštyti“, – naktinius nuotykius pabėgėlių centre prisimena K.Jurkevičius. Dabar vyras teigia, jog po dvejų metų savanorystės nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be jos ir PN programos: „Save juokaudamas vadinu „krosaholiku“. Kad ir kokie renginiai ar mokymai vyktų LRK, kad ir kokios pagalbos prireiktų, aš visada ten būsiu. Esu pasirašęs ilgalaikį gerumo prenumeratos kontraktą ir neketinu jo nutraukti.“

Pagalba kitam – pagalba sau

Daugiau nei metus LRK savanoriaujanti Eglė Lastauskienė sako, jog PES programoje mokosi ne tik ieškoti dingusių žmonių ar kitų savanorių koordinavimo, suvaldymo, bet ir daug psichosocialinės pagalbos ypatybių.

„Psichosocialinės pagalbos įgūdžių ypač prireikė pirmaisiais karo Ukrainoje mėnesiais. Nors esu tiksliųjų mokslų atstovė ir visada galvojau, jog svarbiausia žmogui suteikti pirmąją pagalbą, o psichologiniai dalykai nėra tokie rimti, visgi dirbant su pabėgėliais supratau psichologinės pagalbos svarbą – būtent tada labiausiai reikėjo suteikti emocinę paramą, nuraminti verkiančius žmones ir kažkaip paguosti, patikinti, kad jie jau yra saugūs“, – pripažįsta PN programos savanorė.

Ne tik fizinės, bet ir emocinės pagalbos svarbą pirmaisiais karo mėnesiais prisimena ir kita LRK savanorė Vitalija Ruokytė. „Dirbant pabėgėlių pagalbos centre, labiausiai galvoje įstrigo pirmieji kartai – pirmi atvykę žmonės, pirmi nepilnamečiai, atvykę be tėvų. Viskas atrodė keista, neįprasta. Tos emocijos, pilnos baimės akys, ieškančios saugumo ir veidai žmonių, išgyvenusių karą, ilgam įsirėžė į atmintį. Turi būti velniškai stiprus ir emociškai pasiruošęs, kad galėtum iš tiesų padėti tiems, kurie atsidūrė tokioje situacijoje. Todėl PN programoje turime nemažai mokymų, susijusių su emocine pagalba krizės paliestiesiems“, – pasakoja V.Ruokytė.

Abi moterys teigia, jog budėjimai pabėgėlių pagalbos centre, ten sutikti šimtai nežinioje ir baimėje esančių ukrainiečių, alkanų mamų su kūdikiais ant rankų, vos paeinančių senelių ir baimės kupinomis akimis žvelgiančių vaikų leido suvokti ne tik gyvenimo trapumą, bet ir padėjo suprasti, jog geriausias savęs įprasminimas – pagalba tiems, kuriems jos labiausiai reikia.

„Man savanorystė LRK yra nuoširdus ir geranoriškas darbas padėti kitam. Tačiau kuo ilgiau esu savanorė, tuo labiau suprantu, jog nors tu atiduodi labai daug savo jėgų ir laiko, pats neretai atgal gauni daug daugiau“, – pastebi V.Ruokytė.

Jai antrina ir E.Lastauskienė: „Daugumos nuomone, savanorystė yra aukščiausio lygio altruizmas, savęs atidavimas kitiems. Bet iš tiesų ši veikla praturtina gyvenimą, žmonės tai daro ir dėl savęs. Nei tokių žmonių sutiktum, nei tokių patirčių turėtum, jei ne savanorystė. Todėl prenumeruodami gerumą mes darome gerą ne tik kitiems, bet ir patys sau.“

Naujienos

Panašios naujienos

Naujienos

Svarbi informacija ukrainiečiams dėl finansinės paramos

Стартує чергова програма грошової підтримки, під час якої можуть отримати фінансову підтримку cім'ї, які виховують 3 і більше дітей; oсоби віком від 65 років; люди з обмеженими можливостями. / Startuoja dar viena paramos pinigais programa, kurios metu finansinę paramą gaus šeimos, auginančios 3 ir daugiau vaikų; 65 metų ir vyresni asmenys; žmonės, turintys negalią.

Naujienos

Lietuvos Raudonasis Kryžius IEŠKO PRAKTIKANTO-DUOMENŲ ANALITIKO!

Ieškome žmogaus, turinčio didelį apetitą mokymuisi ir kuriam Excel programa kelia ne baimę, bet malonumą! Jei duomenis analizuoji geriau, nei viešas intrigas – MUMS TAVĘS REIKIA!

Naujienos

Prevenciniai renginiai senjorams, kaip apsisaugoti nuo karščio

Naujienos

Didžiuojamės ir sveikiname ilgametę mūsų darbuotoją

Didžiuojamės ir sveikiname ilgametę mūsų darbuotoją, Pirmosios pagalbos programos Mokymų koordinatorę Nijolę Čiūtienę, kuriai vakar buvo įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius! Dėkojame už jūsų profesionalumą, nepriekaištingą darbą ir atsidavimą LRK misijai!

Naujienos

Pabėgėlis iš Sirijos: „Gyvenimas Lietuvoje yra puikus. Čia jaučiamės pilnaverčiai visuomenės nariai“

Eyadas Alali – pabėgėlis iš Sirijos, su šeima per Baltarusiją į Lietuvą atvykęs 2021 metais ir patekęs į pabėgėlių stovyklą, šiandien kartu su žmona ir dviem mažamečiais vaikais turi leidimą gyventi Lietuvoje, dirba mėgstamą darbą ir sėkmingai integruojasi šalyje. „Niekur iš Lietuvos išvykti nenorime. Mano mažoji dukra nuo rudens eis į lietuvišką darželį, vyresnėlis jau eis į pirmą klasę, abu su žmona mokomės lietuvių kalbos, turiu mėgstamą darbą – gyvenimas mums čia tikrai patinka“, – pasakoja Eyadas Alali. Jis profesionalus virtuvės šefas, todėl džiaugiasi darbą gavęs rytietiškoje kepykloje, kurios savininkas – jordanietis Moutasemas Alazzamas, į darbą priimantis tik pabėgėlius.

Naujienos

Gaisro rizikai sumažinti – savanorių vizitai gyventojų namuose

Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) vykdo iniciatyvas „Padėk artimui“ ir „Saugūs namai“, kurių metu individualiuose gyvenamuosiuose būstuose lankomi pažeidžiamose grupėse esantys asmenys tam, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta gaisro rizika namuose.

Naujienos

Visuomenė buvo pakviesta aukoti nuo susprogdintos hidroelektrinės nukentėjusiems ukrainiečiams

Birželio 6 d. naktį ginkluotosios rusų pajėgos susprogdino Ukrainos Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri pažeista kritiškai ir nebegali sulaikyti vandens srauto. Pasaulį apskriejo širdį veriantys vaizdai – skęstantys gyvūnai, besigelbėjantys žmonės. Tam, kad būtų suteikta efektyvi humanitarinė pagalba nukentėjusiems ir sėkmingai evakuoti pavojuje esantys žmonės, reikalinga MŪSŲ VISŲ PAGALBA, todėl visuomenė buvo pakviesta aukoti pinigus ir padėti nukentėjusiems.

Naujienos

Paskelbta 2022 m. ataskaita

Naujienos

Lietuvos Raudonasis Kryžius Ukrainos karo pabėgėliams skirs 130 Eur/mėn. vertės paramą

LT 📢 Nuo kovo 13 d. Lietuvos Raudonasis Kryžius Ukrainos karo pabėgėliams skirs 130 Eur/mėn. vertės 3 mėnesių paramą. Lietuvos Raudonasis Kryžius teiks FINANSINĘ paramą SENJORAMS ir/arba NEGALIĄ TURINTIEMS Ukrainos karo pabėgėliams tiesiai į jų banko sąskaitas, taip suteikiant galimybę krizės paliestiems žmonėms patenkinti būtiniausius kasdienius poreikius. UA 📢 З 13 березня Литовський Червоний Хрест виділятиме 130 євро/місяць біженцям української війни. Підтримка триває 3 місяці. Литовський Червоний Хрест надаватиме ФІНАНСОВУ підтримку ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ та/або ІНВАЛІДАМ українським біженцям війни безпосередньо на їхні банківські рахунки, таким чином дозволяючи людям, які постраждали від кризи, задовольнити свої основні щоденні потреби.

Visi naujienos
Tapk mūsų rėmėju arba savanoriu!
Prisidėti prie pagalbos kitiems, gali aukodamas pinigus arba darydamas gerus darbus savomis rankomis – tavo, kaip rėmėjo arba savanorio pagalba, mums labai svarbi.

Darbo laikas
I-V 08:30-17:30

Įmonės kodas: 190679146
Sąskaita: SEB bankas LT277044060000908211

© Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija

Privatumo politika Slapukų politika Aukojimo sąlygos Pirkimo taisyklės