Aprašymas

Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamento tikslas yra stiprinti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pasirengimą nelaimėms, šviesti visuomenę apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms bei bendradarbiauti su valstybės ir savivaldos institucijomis reaguojant į ekstremalias situacijas.
Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamento vadovė
Emilija Unė Karalienė

Pildome Pasirengimo ir Ekstremalių Situacijų valdymo savanorių būrį

Daugiau informacijos ir registracija – čia.

Apie programą

Mūsų tikslas – būti pasirengus efektyviai ir greitai reaguoti į ekstremalius įvykius, situacijas bei didelės apimties nelaimes Lietuvoje atliepiant pagrindinius humanitarinius poreikius.

Krizių ir ekstremalių situacijų departamento veiklos Lietuvos Raudonajame Kryžiuje vykdomos jau daugiau nei 10 metų.

Šiandien Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamentas ruošia savanoriškus Pasirengimo ir Ekstremalių Situacijų (PES) būrius bei rūpinasi Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizaciniu pasirengimu ekstremalioms situacijoms ir įvykiams, bendradarbiauja su nacionalinėmis ir vietinėmis institucijomis, reaguoja į nelaimes, dalyvauja bendrose pratybose bei teikia visuomenei žinias apie pasirengimą nelaimėms.

PES būriai yra 8 miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Vilkaviškyje ir Visagine. Šiuose miestuose savanoriai nuolat ruošiasi ir pirmieji reaguoja ištikus nelaimėms visoje Lietuvoje – ar tai būti dingusio asmens paieška, ar registracijos centrų steigimas Ukrainos pabėgėliams. KESV departamentas į nelaimes reaguoja tik aktyvuoti valstybės įgaliotų institucijų.

Nuolatos pasirengimo srityje bendradarbiaujame su Valstybės Priešgaisrinės Apsaugos ir Gelbėjimo Departamentu ir jo valdybomis, Lietuvos Policija, Sveikatos Apsaugos Ministerija, Krašto Apsaugos Ministerija, Lietuvos Kariuomene, Nacionaliniu Krizių Valdymo Centru bei daugeliu savivaldybių. Taip pat pasirengimas vyksta ir tarptautiniame lygmenyje tarp kaimyninių Raudonųjų Kryžių Draugijų, IFRC, ICRC, per dvišales veiklas ir tarptautinius projektus.

Pagrindinės programos veiklos

Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamentas susideda iš dviejų dalių: pasirengimo ir reagavimo.

Pasirengimo veiklos sudaro didžiąją departamento dalį. Pasiruošimas vyksta per tris dimensijas:

1. Organizacinis pasiruošimas. Tai yra vidinių standartinių operacijų, planų, pratybų paruošimas įvairių tipų ir scenarijų ekstremalioms situacijoms ir įvykiams. Organizacinis pasiruošimas apima visų Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuotojų pasirengimą galimiems scenarijams, materialinio rezervo paruošimą, nuolatinį komunikavimą, bendradarbiavimą ir treniravimąsi su nacionalinėmis, vietinėmis institucijomis, kitomis Raudonojo Kryžiaus Draugijomis ir tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio judėjimu.

2. Savanorių rengimas. Departamentas turi 8 aktyvius PES būrius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Vilkaviškyje ir Visagine. Juos sudaro specialiai apmokyti savanoriai, kurių baziniai mokymai siekia iki 50 valandų įvairių įgūdžių lavinimo. PES savanoris gali: koordinuoti didelius srautus spontaninių savanorių ekstremalių situacijų ir įvykių metu, teikti pirmąją pagalbą, prisidėti prie valstybės organizuojamų evakuacijos procesų, teikti pirmąją emocinę ir psichosocialinę pagalbą, organizuoti humanitarinės pagalbos dalinimą, valdyti srautus, operatyviai dirbti šalia vietinių ar nacionalinių institucijų. PES būriai aktyvuojami tik ekstremalių situacijų ar įvykių metu, kitais atvejais būriai reguliariai gilina įgūdžius klasėse ir pratybų metu.

3. Visuomenės parengimas. Departamentas ruošia turinį civilinės saugos švietėjiško turinio ekskursijoms, kuriose gyventojai gali gyvai pamatyti svarbiausius civilinės saugos elementus, pabūvoti priedangose, pamatyti išvykimo krepšį, aptarti savo mieste esančias rizikas. Prie ekskursijų gali prisijungti ir Tu.

 

Reagavimo veikla – tai reagavimas į ekstremalius įvykius, situacijas ir kito tipo nelaimes Lietuvos teritorijoje, efektyviai panaudojant turimus resursus: LRK darbuotojus, PES savanorius, LRK savanorius, spontaninius savanorius, materialinius resursus, paramos rinkimą, tarptautinės paramos gavimą.

Krizių ir ekstremalių situacijų programa nacionaliniu lygmeniu reagavo į Pandemijos krizę, 2021 metų Baltarusijos pasienio krizę, 2022 metų Ukrainos karo pabėgėlių krizę.

Evacuation ready (Pasirengimas evakuacijai) / baigtas

Plačiau