Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamentas susideda iš dviejų dalių: pasirengimo ir reagavimo.
Pasirengimo veiklos sudaro didžiąją departamento dalį. Pasiruošimas vyksta per tris dimensijas:
- Organizacinis pasiruošimas. Tai yra vidinių standartinių operacijų, planų, pratybų paruošimas įvairių tipų ir scenarijų ekstremalioms situacijoms ir įvykiams. Organizacinis pasiruošimas apima visų Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuotojų pasirengimą galimiems scenarijams, materialinio rezervo paruošimą, nuolatinį komunikavimą, bendradarbiavimą ir treniravimąsi su nacionalinėmis, vietinėmis institucijomis, kitomis Raudonojo Kryžiaus Draugijomis ir tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio judėjimu.
- Savanorių rengimas. Departamentas turi 6 aktyvius PES būrius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Visagine (2022 metų rudenį prisijungs ir Alytus). Juos sudaro specialiai apmokyti savanoriai, kurių baziniai mokymai siekia iki 50 valandų įvairių įgūdžių lavinimo.
- Visuomenės parengimas. Pasirengimo Nelaimėms programa informuoja visuomenę apie pasirengimą galimoms nelaimėms. 2022 programa pradėjo vesti pamokas apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir įvykiams Lietuvos mokyklose.
PES savanoris gali: koordinuoti didelius srautus spontaninių savanorių ekstremalių situacijų ir įvykių metu, teikti pirmąją pagalbą, vykdyti triažą, teikti pirmąją emocinę ir psichosocialinę pagalbą, organizuoti humanitarinės pagalbos dalinimą, valdyti srautus, operatyviai dirbti šalia vietinių ar nacionalinių institucijų. PES būriai aktyvuojami tik ekstremalių situacijų ar įvykių metu, kitais atvejais būriai reguliariai gilina įgūdžius klasėse ir pratybų metu.
Reagavimo veikla – tai veikla pagal vieną iš anksčiau numatytų nelaimių valdymo planų, efektyviai panaudojant turimus resursus: LRK darbuotojus, PES savanorius, LRK savanorius, spontaninius savanorius, materialinius resursus, paramos rinkimą, tarptautinės paramos gavimą.
Krizių ir ekstremalių situacijų programa nacionaliniu lygmeniu reagavo į Pandemijos krizę, 2021 metų migrantų krizę, 2022 metų Ukrainos karo pabėgėlių krizę.